7250
  • Polski
  • English
  • Română

Uniwersytety Manchester

Oasis, Joy Division, Stone Roses… Co łączy te trzy niezwykłe zespoły? Oczywiście Manchester, jedno z największych angielskich miast, słynące głównie z dwóch rywalizujących ze sobą klubów piłkarskich. Muzyka i futbol to – bez wątpienia – wizytówki tego miasta, jednak oferuje ono o wiele więcej atrakcji. Jakich? Cóż, być może zaskoczy Cię fakt, że jest to miasto o największej populacji studentów w całej Europie. Dowiedz się więcej!

Pomagamy w rozpoczęciu studiów w Manchesterze

Jeśli myślisz o rozpoczęciu studiów w Anglii, a konkretnie – w Manchesterze, chętnie Ci pomożemy. Z przyjemnością doradzimy Ci w wyborze najlepszej, dopasowanej do Twoich zainteresowań uczelni oraz przeprowadzimy Cię, krok po kroku, przez cały proces rekrutacji. Obawiasz się, że będziesz musiał nam za to zapłacić? Nie ma takiej opcji – posiadamy kontrakty z wieloma uczelniami, dzięki czemu pomagamy kandydatom na studia całkowicie za darmo.

Dlaczego warto studiować w Manchesterze?

Tak jak wcześniej powiedzieliśmy, Manchester to miasto o największej populacji studentów w całej Europie. Liczne bary, kluby i kawiarnie sprzyjają integracji oraz zacieśnianiu nowych znajomości. Szczególnie warto zwrócić uwagę na okolicę zwaną „Północną ćwiartką”, gdzie imprezy kończą się dopiero rano. Do tego mnóstwo lokalnych browarów i sklepy z płytami winylowymi… To wszystko tworzy w mieście fantastyczny, studencki klimat.

W samym Manchesterze mieszka 500 tys. mieszkańców, natomiast w obszarze metropolitalnym, czyli tzw. Greater Manchester – prawie 3 mln ludzi. Wielu z nich to obcokrajowcy, a wielokulturowość da się tu wyczuć na każdym kroku. Muzycznemu klimatowi miasta sprzyja z kolei największa w Wielkiej Brytanii hala koncertowa, Manchester Evening News Arena.

Oprócz bogatego życia nocnego, Manchester ma do zaoferowania dużo atrakcji dla fanów piłki nożnej – podczas meczów Manchesteru United w mieście panuje niesamowita atmosfera. Jeśli chodzi o inne atrakcje, osoby zainteresowane wschodnią kuchnią będą zachwycone mnogością lokali, które je serwują –  w obrębie samej Wilmslow Road znajduje się mnóstwo restauracji z daniami tureckimi, libańskimi czy też indyjskimi.

Dużym atutem Manchesteru jest sama lokalizacja – miasto położone jest zaledwie godzinę drogi od trzech lotnisk: Manchester, Liverpool i Leeds. Trzydzieści minut pociągiem trwa również podróż do urokliwego Parku Narodowego Peak District.

Jakie są uczelnie w Manchesterze? Na które warto zwrócić uwagę?

Poniżej przedstawiamy dwie uczelnie w Manchesterze, które oferują godne uwagi kierunki dla studentów: Middlesex University oraz Solent University – obie należą do organizacji QA Higher Education.

  • Middlesex University – w Manchesterze znajduje się jeden z kampusów tej uczelni. Można na niej studiować kierunki związane z zarządzaniem w opiece zdrowotnej (Business Management with Healthcare) oraz rachunkowość handlową (Business Accounting). Jeśli istnieje taka potrzeba, możesz rozpocząć studia od tzw. foundation year, czyli roku zerowego – rocznego kursu przygotowującego do studiów na danym kierunku.
  • Solent University – jedna z filii tej uczelni zlokalizowana jest w Manchesterze. Można studiować na niej zarządzenie przedsiębiorstwem (Business Management). Studia rozpoczynają się tutaj również od tzw. foundation year, czyli roku zerowego – dzięki niemu można podszkolić język oraz nabyć niezbędne umiejętności, potrzebne do studiowania na tym kierunku.

Manchester posiada świetnie wyposażone zaplecze edukacyjne, m.in. pod postacią Centralnej Biblioteki.

Jak zacząć studiować w Manchesterze?

Rekrutacja na studia w Manchesterze nie jest zbyt skomplikowana, jednak różni się od tej na polskich uniwersytetach. Na  wszystkie angielskie uczelnie należy aplikować przez jeden system. Jest to tzw. UCAS, w którym trzeba założyć konto, a następnie wypełnić poszczególne sekcje. Co więcej, student może dokonać maksymalnie 5 wyborów. W praktyce oznacza to, że ma on możliwość wybrania jednego kierunku na pięciu uczelniach, pięciu kierunku na jednej uczelni lub np. trzech kierunków na jednej uczelni oraz dwie uczelnie po jednym kierunku.

Podczas rekrutacji potrzebne będą Ci następujące dokumenty:

  • świadectwo maturalne z wynikami egzaminu,
  • Personal Statement, czyli list motywacyjny,
  • referencje, najlepiej od nauczyciela.

Przed rozpoczęciem studiów warto zadbać również o odpowiednie zakwaterowanie. Middlesex University współpracuje z osobami, które prywatnie wynajmują swoje mieszkanie studentom oraz pomaga im w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania. W przypadku studiów na Solent University należy zadbać o zakwaterowanie samodzielnie, np. poprzez wynajęcie pokoju w prywatnym mieszkaniu.