6302
  • Polski
  • English
  • Română

Jak wygladają studia w Anglii

Studia w anglii dla polaków – jak wyglądają

Wielka Brytania jest drugim najpopularniejszym kierunkiem studiów na świecie. Większość studentów zagranicznych w UK pochodzi z Chin, Indii, Stanów Zjednoczonych, Hong Kongu i Malezji, a obywatele Unii Europejskiej stanowią 30% obcokrajowców na brytyjskich uczelniach. Co takiego sprawia, że setki tysięcy studentów opuszcza swoje domy, by kontynuować edukację na wyspach? Więcej na temat korzyści ze studiów w Anglii możesz przeczytać w tym artykule

Aplikacja na studia w anglii

Praktyczne zajęcia na studiach

Zajęcia, warsztaty i seminaria odbywają się w pracowniach, laboratoriachNa angielskich uczelniach nie należy spodziewać się dużej ilości nudnych zajęć w salach wykładowych. Zajęcia, warsztaty i seminaria odbywają się w pracowniach, laboratoriach i studiach artystycznych. Wiele uczelni posiada wydzielone open space’y, z których studenci danego kierunku mogą korzystać często nawet 24 godziny na dobę. Studia dla studentów zagranicznych w Anglii to także możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia w branży już w trakcie studiów – uczelnie współpracują z lokalnymi, narodowymi i międzynarodowymi pracodawcami, umożliwiając swoim studentom odbywanie staży. Wiele uniwersytetów oferuje tzw. sandwich course, który trwa 4 lata. Zazwyczaj 2 pierwsze lata spędza się wtedy na uczelni, następnie odbywa się roczne praktyki w branży, a potem wraca się na uczelnię aby napisać pracę licencjacką. Aplikacja na studia w anglii.

Mała ilość godzin zajęć w tygodniu

Dużą zaletą większości kierunków na angielskich uczelniach jest brak niepotrzebnych i bezużytecznych przedmiotów, a co za tym idzie mała ilość godzin wykładowych w tygodniu. Zazwyczaj zajęcia odbywają się 3 dni w tygodniu, a na uczelni spędza się wtedy 5-6 godzin. Łącznie w tygodniu spędzisz więc na uczelni 15-20 godzin, a pozostały czas możesz przeznaczyć np. na pracę. Jest to duże ułatwienie dla osób, które podczas studiów muszą utrzymać się samodzielnie. Nie dotyczy to jednak kierunków typu pielęgniarstwo lub medycyna, gdzie zajęć może być więcej.

Niewielkie grupy na studiach dla studentów zagranicznych

Na większości kierunków liczba osób na roku wynosi średnio 40-50 osób, a na jednego nauczyciela przypada od 10 do 20 studentów. To bardzo mało w porównaniu z polskimi studiami. Małe grupy sprawiają, że studenci szybciej się poznają, nie boją się zadawać pytań, a co za tym idzie pracują lepiej i intensywniej się uczą. Dodatkowo umożliwia to bliski kontakt z wykładowcami i sprawną komunikację z nimi. Polskie studia w anglii.

Praca zespołowa

umiejętność pracy w zespoleW dzisiejszych czasach pracodawcy, poszukując swojego potencjalnego pracownika, przykładają ogromną wagę do umiejętności pracy w zespole. Studia w Anglii świetnie przygotują cię do pracy i nauczą działania w międzynarodowym teamie, gdyż większość zaliczeń to projekty grupowe. Sprawia to również, że szybciej nawiązuje się kontakty z innymi – projekty często wymagają spotkań po zajęciach, a uczelnie posiadają specjalne sale i open space’y dedykowane tylko pracy grupowej, dostępne dla studentów często 24 godziny na dobę.

 

Brak sesji egzaminacyjnej!

W trakcie przygotowań do matury zapewne nie raz słyszałeś od starszych znajomych: „Przyjdzie sesja, to dopiero wtedy zobaczysz jak to jest…”. Na studiach dla studentów zagranicznych w Anglii mało jest egzaminów, a jeśli już są to często odbywają się na ostatnich zajęciach. Na zaliczenie zazwyczaj pisze się eseje i raporty, albo przygotowuje prezentacje multimedialne w grupach. Tym samym, studiując na angielskiej uczelni, unikniesz stresu związanego z legendarną „sesją”!

Styczność z branżą

Kadra na większości angielskich uczelni składa się nie tylko z osób, które postawiły na karierę akademicką. Wykładowcy to zazwyczaj osoby aktywnie działające w danej branży, często posiadające własne firmy, które nie uczą teorii z podręczników napisanych kilka lat temu. Dzięki temu z zajęć można wynieść cenną wiedzę, która przygotuje cię bezpośrednio do pracy w zawodzie. Wpływa to też na rozbudowanie sieci kontaktów, a wykładowcy chętnie przyjmują znanych sobie i aktywnych na zajęciach studentów na staże i praktyki.

Ekscytujące życie studenckie

Na uczelniach działają liczne stowarzyszenia i klubyJeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem zajęć, studenci mogą przekonać się jak bogate jest życie studenckie w Anglii. Fresher’s Week to tydzień podczas którego nowi studenci poznają uczelnię i wykładowców, a także nawiązują pierwsze przyjaźnie podczas licznych imprez i wspólnych wyjść do pubów. Uniwersytety nie zapominają o rozrywce także w ciągu roku akademickiego – często organizują imprezy i bale dla swoich studentów.
Na uczelniach działają liczne stowarzyszenia i kluby, które regularnie się spotykają i organizują wspólne wyjścia na miasto i wycieczki. Ich różnorodność jest ogromna – fani podróży, biegania, Harry’ego Pottera czy Gry o Tron to tylko kilka przykładów.
Podsumowując – na studiach w Anglii na pewno nie będziesz się nudzić!

Wymiany i podróże

Niebywałą zaletą studiów za granicą jest możliwość podróżowania. Już sam wyjazd na uczelnię jest niezwykłą przygodą, ale w trakcie studiowania okazji do podróży będzie jeszcze więcej! Angielskie uniwersytety posiadają uczelnie partnerskie na całym świecie, umożliwiając swoim studentom wyjazdy do takich krajów jak Chiny, Indonezja, Singapur czy Australia. Oprócz wyjazdów długoterminowych organizowane są krótsze wyjazdy, np. wolontariat w Jordanii i szkoły letnie. Brzmi zachęcająco?

Nauka języków na studiach dla studentów zagranicznych

Biegły angielski, a oprócz tego rosyjski, hiszpański, mandaryński czy arabski – kto z nas nie chciałby móc pochwalić się takimi kwalifikacjami? Perfekcyjna znajomość angielskiego to tylko jedna z umiejętności, które nabędziesz podczas studiów. Większość uczelni w swojej ofercie posiada szeroki wybór kursów językowych na różnych poziomach, które można odbywać w ramach swoich zajęć.

Luźny kontakt z wykładowcami

Luźny kontakt z wykładowcamiNauczyciele akademiccy w Anglii są bardzo przyjaźni i otwarci. Studenci zwracają się do nich na „ty”, a wykłady i ćwiczenia często odbywają się w bardzo luźnej atmosferze. Wykładowcy chętnie umawiają się ze swoimi studentami na spotkania poza uczelnią, wspólne wycieczki i wyjścia do pubu. Dbają też o kontakt ze studentami, którzy ukończyli już studia – poprzez portale społecznościowe czy maile.

 

 

Wysokiej klasy sprzęt

nowoczesne laboratoria, pracownie i studia artystyczne, wyposażone w wysokiej klasy sprzęt i technologieBrytyjskie uczelnie posiadają nowoczesne laboratoria, pracownie i studia artystyczne, wyposażone w wysokiej klasy sprzęt i technologie. Okazję do pracy z taką infrastrukturą będziesz mieć nie tylko podczas zajęć – większość uczelni umożliwia swoim studentom korzystanie z nich także samodzielnie przy przygotowaniu projektów czy w czasie wolnym do nauki na własną rękę. Uniwersyteckie biblioteki również są świetnie wyposażone – znajdują się w nich nowoczesne komputery, z których studenci mogą korzystać często przez 24 godziny na dobę (szczególnie w okresie zaliczeń).

Różnorodność kultur

Podczas studiów w Anglii będziesz mieć styczność z ludźmi pochodzącymi z wielu kultur, krajów i środowisk. Dzięki temu nauczysz się radzić sobie podczas pracy w różnorodnym zespole, dowiesz się jak wygląda życie w innych regionach świata, nauczysz się tolerancji, a także poszerzysz swoje horyzonty. Nawiązanie przyjaźni z obcokrajowcami jest również świetną okazją do szlifowania języka czy wspólnych podróży. Dzięki studiom w Anglii świat stanie przed Tobą otworem!

Polskie uczelnie w anglii – zapisz się

Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących studiów w Wielkiej Brytanii. Polskie uczelnie w anglii:

  1. Jakie są wymagania wstępne do studiowania w Wielkiej Brytanii?
  2. Jakie są opłaty za studia w UK dla studentów zagranicznych?
  3. Czy potrzebuję wizy studenckiej do studiowania w Wielkiej Brytanii?
  4. Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów w Wielkiej Brytanii?

Rekrutacja na studia w anglii

Rekrutacja na studia w anglii

Przeczytaj więcej: Studia w Wielkiej Brytanii – Najczęstsze pytania