• Polski
  • English
  • Română

Koszt Finansowanie

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii pobierają opłaty za czesne. Opłaty mogą różnić się, w zależności od uniwersytetu i kierunku.
Wszystkie uczelnie publikują opłaty za poszczególne kierunki na swoich stronach internetowych. Przed dokonaniem wyboru, warto jest sprawdzić uniwersytety i kierunki, które Cię interesują i upewnić się jaka jest wysokość czesnego.

Studia w anglii koszt

Średnia opłata za roczne czesne na publicznej angielskiej uczelni to około £9,250, co daje ok. £27,000 za trzyletnie studia licencjackie.
Tych pieniędzy nie będziesz oddawać jeśli zarobisz mniej niż £27,725 w danym roku podatkowym. Tylko wszystko co jest ponad tą kwotę państwo zabierze w ramach 9% podatku na poczet spłaty studiów.

Aplikacja o pożyczkę

Studenci rozpoczynający studia jesienią danego roku, powinni aplikować o pożyczkę jak najwcześniej, aby uniwersytet nie upominał się o zaległe wpłaty od student finance. Nawet jeśli swoja aplikację złożysz późno nie jest to problem ponieważ uczelnia będzie czekać nawet do 6 miesięcy na Twoje finansowanie z rządu.

O pożyczkę Maintenance Loan można aplikować przez cały rok akademicki. Wcześniejsza aplikacja w wyznaczonym terminie zapewni Ci jednak pożyczkę od początku studiów.
Nasza agencja pomaga przy całym procesie przyznania finansowania lub jeśli chcesz możesz złożyć wniosek samodzielnie o pożyczkę on-line, poprzez stronę https://www.gov.uk/student-finance
Obywatele Unii Europejskiej muszą złożyć wniosek listownie. Wnioski znajdują się na stronie https://www.gov.uk/student-finance lub u nas w biurze. 

Jakie wsparcie finansowe jest dostępne?

W Wielkiej Brytanii istnieją dwa rodzaje pożyczek udzielanych przez organizację Student Finance England (SFE). Organizacja ta, dzięki brytyjskiemu rządowi, zapewnia pożyczki studentom brytyjskim, a także obywatelom Unii Europejskiej. Koszt studiowania w anglii.

Rodzaje pożyczek:

– Pożyczka na czesne – Tuition Fee Loan – jest wypłacana bezpośrednio na wybrany uniwersytet,
– Pożyczka na koszty utrzymania – Maintenance Loan – jest wypłacana na pokrycie kosztów utrzymania. Pożyczka ta uzależniona jest od dochodów gospodarstwa domowego. Jeśli masz mniej niż 25l. jest to dochód Twoich rodziców. Minimalna kwota ją można dostać to £9,944.

⦁ Tuition Fee Loan

Pożyczka na czesne, zwana również pożyczką studencką, jest tym o co wielu studentów ubiega się aby pokryć koszty kursu na uczelni. Jest oceniany jako non-profit i ma za zadanie pomóc studentom w Wielkiej Brytanii bez względu na to czy studiują na studiach stacjonarnych czy niestacjonarnych, którzy w innym przypadku mieli by problemy z czesnym.

⦁ Maintenance Loan
Maintenance Loan to pożyczka na pokrycie kosztów utrzymania. Dostępne są różne kwoty kredytu i zależne są one od dochodu gospodarstwa domowego i miejsca zamieszkania. Tylko osoby o niskim dochodzie gospodarstwa (około £26,000 rocznie w gospodarstwie domowym) kwalifikują się do pełnego wsparcia. Uwaga! Do otrzymania pożyczki Maintenence Loan niezbędny jest minimum pre-settle status. Koszt studiowania w anglii.

Opłacanie czesnego

Organizacja Student Finance będzie przelewać pieniądze na opłatę czesnego bezpośrednio do wybranej przez Ciebie uczelni. Opłata za rok akademicki rozłożona jest na trzy raty. SFE będzie listownie informować Cię o szczegółach wypłat pożyczki.

 

 

Wysokość pożyczki

Kwota pożyczki uzależniona jest od wysokości dochodów w Twoim gospodarstwie domowym i miejsca zamieszkania. W roku akademickim 2023/2024 maksymalne kwoty pożyczki dla studentów full-time są następujące:
Mieszkający poza domem, poza Londynem – około £9,978
Mieszkający poza domem, w Londynie – około £13,022
Mieszkający z rodzicami – około £8,400

Do tego dochodzą granty jeśli jesteś studiującym rodzicem(£1,915), lub opiekujesz się osobą dorosłą(£3,000)
oraz bursary z uczelni każdego roku (około £500)

Cała kwota jaka dostaniesz może wynosić nawet £17,000 każdego roku!

Wypłata pożyczki

Pożyczka przyznawana jest na rok akademicki i wypłacana na twoje brytyjskie konto bankowe na początku każdego semestru. Dostaniesz na maila oraz listownie wysokość dofinansowania oraz w jakich terminach będziesz dostawał pieniądze. Są one wypłacane w 3 ratach przez cały rok akademicki.

Spłata pożyczki

Pożyczkę zaczniesz spłacać dopiero po ukończeniu studiów i tylko wtedy, gdy twoje dochody przekroczą określony próg. Jeśli pracujesz w Anglii to próg na rok 2023- 2024 wynosi £27,295 i każdego roku wzrasta Próg ten różni się w zależności od kraju w którym zarabiasz i zmienia się 6 kwietnia każdego roku. W roku 2023-2024 próg finansowy dla Polski wynosił £10,920 rocznie (około 54 000 zł) – tyle należało zarabiać, by zacząć spłacać pożyczkę po powrocie do Polski.
Pożyczkę najwcześniej zaczyna się spłacać w miesiącu kwietniu po ukończeniu studiów (pod warunkiem przekroczenia progu). Pożyczka umorzona zostaje po 30 latach, niezależnie od tego czy udało się ją spłacić, czy nie.

Spłata pożyczki Maintenance Loan odbywa się na takich samych zasadach jak Tuition Fee Loan i jest uzależniona od Twoich dochodów. Dla przykładu jeśli zarobisz £31,000 w danym roku podatkowym rzad obliczy 9%, które jest ponad £27,295 i rozdzieli je na 12 miesięcy. Spójrz na tabelę (plan 2), aby zobaczyć więcej przykładów jakie kwoty będą pobierane miesięcznie przy spłacie. Koszt studiowania w anglii.

FactCheck: how much more will new students pay on loan repayments and will it be 'fairer'? – Channel 4 News

 

>> Skorzystaj z formularza finansowania <<