• Polski
  • English

Uniwersytety Londyn

Londyn od wieków rywalizuje z Paryżem o miano stolicy kultury i sztuki. I nic dziwnego, jest o miasto muzeów i muzyki, historii oraz wspaniałej rozrywki. Daje ono mnóstwo możliwości ludziom w każdym wieku. Obecnie mieszka w nim więcej osób niż w Nowym Jorku! Co więcej, Brytyjczycy stanowią w nim jedynie 45% mieszkańców. Jeżeli więc masz ochotę pomieszkać i postudiować w wielokulturowej metropolii, Londyn będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Pomagamy w rozpoczęciu studiów w Londynie

Rozpoczęcie studiów w Londynie – wbrew pozorom – nie jest tak skomplikowane,  jak się wydaje. Nie zmienia to jednak faktu, że cały proces rekrutacyjny może być bardzo stresujący.  Jeśli nie wiesz, która uczelnia będzie Ciebie najlepsza, z przyjemnością pomożemy Ci w jej wyborze. Co więcej, przeprowadzimy Cię przez cały proces rekrutacji całkowicie za darmo. Zapoznaj się z poniższymi informacjami, a gdy podejmiesz decyzję, rozpocznij z nami aplikację na wymarzoną uczelnię!

Dlaczego warto studiować w Londynie?

Londyn to jedno z najchętniej odwiedzanych miast świata. Na co dzień żyje tu prawie 9 mln osób. I nic dziwnego – Londyn to furtka do kariery, rozwoju osobistego i dużych zarobków. Już podczas studiów można znaleźć pracę na przyzwoitym poziomie, a tym samym – zarabiać na swoje utrzymanie. Tak naprawdę,  otrzymując stosunkowo niską pensję, zaspokoisz nie tylko swoje podstawowe potrzeby, ale będziesz mieć za co wyjść do kina i za co spotkać się z przyjaciółmi. Szybciej też odłożysz na samochód czy mieszkanie.

Ważne jest to, że każdego roku rozpoczyna studia w Londynie około 420 000 studentów. Po ukończeniu nauki otrzymasz z kolei dyplom, który będzie bardzo wysoko ceniony – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z wysokiego poziomu słyną również same londyńskie uczelnie – wiele z nich zajmuje czołowe miejsce w światowych rankingach. Co ciekawe, brytyjskie uniwersytety wspierają także start-upy – jeżeli więc myślisz o założeniu biznesu, uczelnia może Ci w tym pomóc!

Londyn to wielokulturowe, otwarte i tolerancyjne miasto –  na każdym kroku spotkasz tu ludzi z całego świata, od których możesz się wiele nauczyć. Ze względu na tak duże zróżnicowanie, nietrudno jest się tutaj odnaleźć. Po studiach możesz mieć znajomych z niemal każdego kontynentu, co da Ci mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o formy spędzania wakacji. Istotne jest również to, że w Londynie i pod Londynem mieszka sporo Polaków. 

Jakie są główne atrakcje Londynu? Cóż, miasto to oferuje ono o wiele więcej niż typowo pocztówkowe miejsca typu Big Ben czy Tower Bridge, choć na nie – rzecz jasna – również warto zwrócić uwagę. Rockowe Camden Town, romantyczne Noting Hill, a do tego liczne muzea całkowicie za darmo – od tych miejsc zdecydowanie warto zacząć poznawanie stolicy Anglii. A to dopiero początek długiej listy dzielnic i obiektów, które trzeba zobaczyć na własne oczy!

Warto zaznaczyć, że Londyn jest miastem bardzo różnorodnym – odnajdą się tu zarówno miłośnicy historii i zabytków, muzyki i filmu, jak i samych zakupów. Londyn to bowiem prawdziwy raj dla miłośników mody i znanych marek. W samej galerii Westfield znajduje się kilkaset sklepów, w tym Prada, Michael Kors, Dior, Chanel, Gucci czy też –  uwielbiany przez mieszkające za granicą Polki – Primark.

Jakie są uczelnie w Londynie? Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

W Londynie jest bardzo wiele uczelni – wśród nich można znaleźć m.in. szkoły specjalizujące się w handlu i biznesie, uczelnie humanistyczne i artystyczne, jak i uniwersytety skoncentrowane na naukach ścisłych. Ważne jest to, że w Anglii duży nacisk jest położony na zajęcia praktyczne. Poniżej przedstawiamy listę uniwersytetów, na które – naszym zdaniem – szczególnie warto zwrócić uwagę.

  • Middlesex University – wyróżnia się wysokim poziomem, znajduje się wśród 500 najlepszych uczelni na świecie, a jego szczególnie mocną stroną są kierunki artystyczne. Można na nim odbywać zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie.
  • London Metropolitan University – uczelnia nastawiona na praktyczne doświadczenie, jej studenci angażowani są w realizacje projektów dla różnych firm. Znajduje się wśród 700 najlepszych uczelni na świecie i oferuje wiele kierunków w trybie licencjackim i magisterskim.
  • Solent University – jeden z kampusów tego uniwersytetu znajduje się w Londynie, można na nim studiować następujące kierunki: przetwarzanie danych (Computing), organizacja i zarządzanie eventami (Events Management), zarządzanie w międzynarodowym biznesie turystycznym (International Tourism Management), zarządzanie przedsiębiorstwem (Business Managment). W przypadku każdego kierunku możliwe są studia od tzw. foundation year, czyli roku zerowego, który przygotowuje do właściwych studiów na tej uczelni.
  • Ulster University – ambitna uczelnia, mieszcząca się w rankingu 150 najlepszych na świecie. Posiada swoje obiekty w kilku miastach – jeden jej kampus znajduje się właśnie w Londynie. Wysoki poziom nauczania idzie tu w parze z praktyką, a więc m.in. z badaniami, które pozwalają bardzo dobrze przygotować się do przyszłego zawodu. Można na tej uczelni studiować w trybie licencjackim i magisterskim.
  • Northumbria University – uczelnia ta wyróżnia się dużą elastycznością, a jej studenci mogą przy okazji uczęszczać na zajęcia przeznaczone dla innych kierunków, jeden z jej kampusów znajduje się w Londynie. Uniwersytet oferuje studia licencjackie i magisterskie.

Wszystkie wymienione uczelnie działają pod szyldem QA Higher Education. Znajdziesz na nich zarówno kierunki standardowe, jak i takie, których nie ma nigdzie w Polsce!

Jak zacząć studiować w Londynie?

Sam proces rekrutacji na studia nie jest szczególnie skomplikowany, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim, na studia należy aplikować jeszcze przed maturą. Nabór na wszystkie uczelnie odbywa się przez stronę Universities and Colleges Admissions Service, która w skrócie określana jest mianem „UCAS”.

Do aplikacji na wybrany kierunek potrzebne Ci będą następujące dokumenty:

  • świadectwo maturalne,
  • Personal Statement (list motywacyjny)
  • referencje, np. od nauczyciela.

Ważne jest to, że – aby dostać się na angielskie uczelnie – nie musisz zdawać matury międzynarodowej! W zupełności wystarczy Ci zwykła matura polska, która jest w procesie rekrutacyjnym w pełni honorowana. W przypadku niektórych kierunków potrzebne Ci będą dodatkowe dokumenty, np. Twoje projekty, przygotowane na studia artystyczne lub architektoniczne.

Przed rozpoczęciem studiów koniecznie należy zadbać o miejsce zamieszkania. Ci, którzy nie mają w Londynie rodziny czy znajomych lub – po prostu – chcą się bardziej usamodzielnić, mogą skorzystać z akademika. W stolicy Anglii można wyróżnić dwa ich rodzaje: uczelniane oraz prywatne. Akademiki uczelniane z reguły znajdują się dość blisko uczelni lub na terenie kampusu. Z kolei akademiki prywatne rozlokowane są w bardzo różnych dzielnicach, jednak oferują one znacznie więcej miejsc. Istnieje również możliwość wynajęcia całych mieszkań (bardzo droga opcja) lub pojedynczych pokojów.