• Polski
  • English

Finansowanie

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii pobierają opłaty za czesne. Opłaty mogą różnić się, w zależności od uniwersytetu i kierunku.
Wszystkie uczelnie publikują opłaty za poszczególne kierunki na swoich stronach internetowych. Przed dokonaniem wyboru, warto jest sprawdzić uniwersytety i kierunki, które Cię interesują i upewnić się jaka jest wysokość czesnego.

 

 

Studia w Anglii – koszty
Średnia opłata za roczne czesne na publicznej angielskiej uczelni to około 9250 funtów, co daje ok. 27 000 funtów za trzyletnie studia licencjackie.
Tych pieniędzy nie będziesz oddawać jeśli zarobisz mniej niż 27,725f w danym roku podatkowym. Tylko wszystko co jest ponad tą kwotę państwo zabierze w ramach 9% podatku na poczet spłaty studiów.

Aplikacja o pożyczkę

Studenci rozpoczynający studia jesienią danego roku, powinni aplikować o pożyczkę jak najwczesniej, aby uniwersytet nie upominał się o zaległe wpłaty od student finance. Nawet jeśli swoja aplikację złożysz pózno nie jest to problem poniewaz uczelnia bedzie czekać nawet do 6 miesiecy na Twoje finansowanie z rzadu.

O pożyczkę Maintenance Loan można aplikować przez cały rok akademicki. Wcześniejsza aplikacja w wyznaczonym terminie zapewni Ci jednak pożyczkę od początku studiów.
Nasza agencja pomaga przy całym procesie przyznania finansowania lub jeśli chcesz możesz złożyć wniosek samodzielnie o pożyczkę on-line, poprzez stronę https://www.gov.uk/student-finance
Obywatele Unii Europejskiej muszą złożyć wniosek listownie. Wnioski znajdują się na stronie https://www.gov.uk/student-finance lub u nas w biurze. 

Jakie wsparcie finansowe jest dostępne?
W Wielkiej Brytanii istnieją dwa rodzaje pożyczek udzielanych przez organizację Student Finance England (SFE). Organizacja ta, dzięki brytyjskiemu rządowi, zapewnia pożyczki studentom brytyjskim, a także obywatelom Unii Europejskiej.

Rodzaje pożyczek:
– Pożyczka na czesne – Tuition Fee Loan – jest wypłacana bezpośrednio na wybrany uniwersytet,
– Pożyczka na koszty utrzymania – Maintenance Loan – jest wypłacana na pokrycie kosztów utrzymania. Pożyczka ta uzależniona jest od dochodów gospodarstwa domowego. Jeśli masz mniej niż 25l. jest to dochód Twoich rodziców. Minimalna kwota ją można dostac to 9,944f.

⦁ Tuition Fee Loan

Pożyczka na czesne, zwana również pożyczką studencką, jest tym o co wielu studentów ubiega się aby pokryć koszty kursu na uczelni. Jest oceniany jako non-profit i ma za zadanie pomóc studentom w Wielkiej Brytanii bez względu na to czy studiują na studiach stacjonarnych czy niestacjonarnych, którzy w innym przypadku mieli by problemy z czesnym.

 

⦁ Maintenance Loan
Maintenance Loan to pożyczka na pokrycie kosztów utrzymania. Dostępne są różne kwoty kredytu i zależne są one od dochodu gospodarstwa domowego i miejsca zamieszkania. Tylko osoby o niskim dochodzie gospodarstwa (około 26 000 funtów rocznie w gospodarstwie domowym) kwalifikują się do pełnego wsparcia. Uwaga! Do otrzymania pożyczki Maintenence Loan niezbędny jest minimum pre-settle status.

Opłacanie czesnego

Organizacja Student Finance będzie przelewać pieniądze na opłatę czesnego bezpośrednio do wybranej przez Ciebie uczelni. Opłata za rok akademicki rozłożona jest na trzy raty. SFE będzie listownie informować Cię o szczegółach wypłat pożyczki.

 

 

Wysokość pożyczki
Kwota pożyczki uzależniona jest od wysokości dochodów w Twoim gospodarstwie domowym i miejsca zamieszkania. W roku akademickim 2023/2024 maksymalne kwoty pożyczki dla studentów full-time są następujące:
Mieszkający poza domem, poza Londynem – około £9978
Mieszkający poza domem, w Londynie – około £13022
Mieszkający z rodzicami – około £8400

Do tego dochodzą granty jeśłi jestes studiującym rodzicem(1,915f), lub opiekujesz się osobą dorosłą(3000f)
oraz bursary z uczelni kazdego roku (okolo 500f)

Cała kwota jaka dostaniesz może wynosić nawet 17 000f kazdego roku!

Wypłata pożyczki
Pożyczka przyznawana jest na rok akademicki i wypłacana na twoje brytyjskie konto bankowe na początku każdego semestru. Dostaniesz na maila oraz listownie wysokość dofinasowania oraz w jakich terminach będziesz dostawał pieniadzę. Są one wypłacane w 3 ratach przez cały rok akademicki.

Spłata pożyczki
Pożyczkę zaczniesz spłacać dopiero po ukończeniu studiów i tylko wtedy, gdy twoje dochody przekroczą określony próg. Jeśli pracujesz w Anglii to próg na rok 2023- 2024 wynosi 27,295f i kazdego roku wzrasta Próg ten różni się w zależności od kraju w którym zarabiasz i zmienia się 6 kwietnia każdego roku. W roku 2023-2024 próg finansowy dla Polski wynosił 10,920 funtów rocznie (około 54 000 zł) – tyle należało zarabiać, by zacząć spłacać pożyczkę po powrocie do Polski.
Pożyczkę najwcześniej zaczyna się spłacać w miesiacu kwietniu po ukończeniu studiów (pod warunkiem przekroczenia progu). Pożyczka umorzona zostaje po 30 latach, niezależnie od tego czy udało się ją spłacić, czy nie.

Spłata pożyczki Maintenance Loan odbywa się na takich samych zasadach jak Tuition Fee Loan i jest uzależniona od Twoich dochodów. Dla przykładu jeśli zarobisz 31 000f w danym roku podatkowym rzad obliczy 9%, które jest ponad 27,295f i rozdzieli je na 12 miesiecy. Spójrz na tabelę (plan 2), aby zobaczyć więcej przykładów jakie kwoty będą pobierane miesiecznie przy spłacie. 

FactCheck: how much more will new students pay on loan repayments and will it be 'fairer'? – Channel 4 News

 

 

>> Skorzystaj z formularza finansowania <<