6308
  • Polski
  • English
Studia w Anglii

Akademik

Po wybraniu uniwersytetu i kierunku następuje czas na podjęcie kolejnej ważnej decyzji – gdzie będziesz mieszkać? Opuszczenie rodzinnego domu i kraju to ogromna zmiana w życiu każdego człowieka, a w nowym mieszkaniu przeżywać będziesz swoje wzloty i upadki w trakcie studiowania. Dlatego ważne jest, abyś w swoim nowym lokum czuł się komfortowo.
W Wielkiej Brytanii istnieją dwa rodzaje akademików: uczelniane – „halls of residence” oraz prywatne. Uczelniane często położone są na terenie kampusu bądź blisko uczelni, jednak miejsca w nich są ograniczone. Dlatego też wielu studentów decyduje się na wynajem pokoju w prywatnym akademiku. Warto zastanowić się, która opcja będzie dla Ciebie lepsza.

Dlaczego warto wybrać akademik?

Lokalizacja

Akademiki zazwyczaj położone są bezpośrednio na kampusie lub w jego bliskim sąsiedztwie. Ogranicza to czas spędzony na przemieszczaniu się, a także pozwala zaoszczędzić na transporcie.

Pewność

Dla większości zagranicznych studentów wybór mieszkania/akademika odbywa się przez Internet i na odległość. Niestety często słyszy się o przypadkach, w których ktoś został oszukany, wpłacona kaucja przepadła, a „wynajęte” mieszkanie w ogóle nie istniało. Wynajem akademików również odbywa się przez Internet, ale w przypadku akademików uczelnianych robi się to przez oficjalną stronę uczelni bądź UCAS. Konkretne prywatne akademiki zazwyczaj są rekomendowane przez daną uczelnię, więc nie musisz obawiać się, że po przybyciu pod podany adres budynku tam nie będzie. Niektóre uczelnie, np. University of Bedfordshire gwarantują studentom pierwszego roku miejsce w akademikach.

Bezpieczeństwo

BezpieczeństwoAkademiki to zamknięte budynki, do których wstęp mają tylko studenci. W większości z nich funkcjonuje całodobowa recepcja, a dodatkowo są strzeżone przez ochronę. Monitoring pozwala na kontrolę nad całym budynkiem, a każdy gość powinien się wylegitymować i wskazać osobę, która go zaprosiła. Jest to komfortowe nie tylko dla studentów, ale również dla rodziców, których dziecko wyrusza samotnie za granicę.

 

 

Studenckie życie

Mieszkanie wraz z innymi studentami ma ogromne zalety. Przede wszystkim – nie będziesz czuł się samotny i szybko nawiążesz nowe przyjaźnie, a studenci tych samych kierunków mogą wspierać się nawzajem w nauce i przygotowywać razem projekty. Ponadto, w akademikach nigdy nie jest nudno! Zarządy budynków często organizują imprezy, wieczory filmowe czy konkursy, a mieszkańcy chętnie urządzają imprezy indywidualnie, w przeznaczonych do tego miejscach.

Brak rachunków

Wynajem akademika jest bardzo komfortowy dla młodych osób, które dopiero uczą się samodzielnego życia. W opłatę za pokój wliczone są wszystkie media, więc nie musisz martwić się o regularne płacenie rachunków. Jedyna formalność, której zazwyczaj trzeba dopilnować samodzielnie to opłata za licencję telewizyjną.

Jak wygląda angielski akademik?

Pokoje w akademiku w AngliiAkademiki różnią się wielkością – istnieją malutkie budynki mieszczące 50 osób albo 20-piętrowe gmachy mieszczące 800 studentów. Większość angielskich akademików (zarówno uczelnianych jak i prywatnych) to umeblowane mieszkania ze wspólną kuchnią i/lub salonem. Bardzo popularną opcją (i jedną z najtańszych) są pokoje en suite – pokoje z prywatnymi łazienkami, w najczęściej 5-6 osobowych mieszkaniach ze wspólną kuchnią. W prywatnych akademikach można wynająć własne mieszkanie – studio, jednak koszty są dość wysokie. W budynkach znajdują się też części wspólne dla wszystkich mieszkańców – hall lub salon z kanapami i telewizorem, a czasem także miejsca przeznaczone do nauki. Prywatne akademiki coraz częściej zapewniają swoim mieszkańcom siłownię lub basen (bezpłatnie).

Akademik w Anglii – koszt

Koszty akademików w Anglii są bardzo zróżnicowane. Na cenę wynajmu ma wpływ lokalizacja, a także wielkość miasta. W Londynie ceny zaczynają się od £140 za tydzień, za pokój en-suite z własną łazienką, a dochodzą nawet do £500 tygodniowo za własne studio. W mniejszych miastach w Anglii znaleźć można pokoje en-suite od £70 tygodniowo.
Przy wynajmie, warto sprawdzić jak rozłożone są opłaty, ponieważ w Anglii istnieją różne formy – może to być płatność miesięczna, za semestr, bądź za cały rok z góry.

Jak wynająć pokój?

Prywatnych akademików najlepiej szukać poprzez portale typu Student.com, które porównują oferty tylko sprawdzonych firm. Przy wynajmie pokoju od prywatnej firmy, możesz zostać poproszony o wskazanie Guarantor’a – osoby zamieszkałej w UK, która w przypadku niepłacenia przez Ciebie czynszu, będzie musiała uiszczać opłatę.
Każda uczelnia posiada „Accommodation Office”, do którego w każdej chwili można zwrócić się po pomoc w znalezieniu i wyborze akademika.

Co trzeba spakować przy przeprowadzce do akademika?

Na studiaPokoje w akademikach są umeblowane – zazwyczaj jest w nich łóżko z materacem, szafa i biurko z lampką. Jedyne czego potrzebujesz to własna pościel. W części wspólnej – kuchni/salonie zazwyczaj znajduje się czajnik, toster, mikrofala, odkurzacz, mop oraz żelazko i deska do prasowania, więc nie musisz się tym martwić. Każdy mieszkaniec musi jednak mieć własne naczynia, garnki oraz przybory kuchenne.